Pirat sam sobie szkodzi

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Piractwo to problem, z którego Polska jest - niestety - szeroko znana na świecie. To także problem, który powszechnie banalizuje się i ignoruje, a jednak mimo wszystko, jest to problem, przez który cierpimy wszyscy. Dlaczego?
--> Po pierwsze powszechne piractwo sprawia, że polski rynek traci na atrakcyjności dla wydawców, tym samym jeśli dana produkcja nie jest polskiego autorstwa (a to raczej norma), to w wielu wypadkach możemy zapomnieć o pełnej poprawnej polskiej wersji językowej danego produktu. Tym samym skazani jesteśmy często nie pełną możliwość delektowania się produktem w języku dajmy na to angielskim czy niemiecki. Sprawa delektowania się jest zaś znacznie większa. Brak opłacalności sprawia, że fanów w Polsce omijają często możliwości korzystania z tak zwanych edycji kolekcjonerskich czyli ekskluzywych wydań danej gry. Wydań, które często zawierają w sobie liczne bonusy poczynając od np. opakowania wykonanego z tej samej tkaniny, z jakiej szyje się kostiumy dla kierowców F1 (gry samochodowe) albo pudełka po amunicji w której otrzymujemy grę o wojnie w Wietnamie. Oczywiście są to tylko detale, ale kolekcjonerskie wydania zawierają też często unikalne - specjalnie dla nich opracowane książki, albumy i inne informacje opisujące świat gry. Polski fan nie tylko nie znajdzie takich rzeczy (z założenia ekskluzywnych) w internecie, ale też nawet gdyby w jakiś sposób zdobył dany zestaw vipowski, to znów będzie zmuszony załączoną książkę czy film odpowiednio czytać lub oglądać w obcym języku i tym samym może wiele stracić. Ale cóż przez piratów... po prostu nie opłacało się ponosić kosztów polskiego wydania. Kiedy następnym razem przyjdzie nam do głowy, aby znowu coś skopiować i wrzucić do internetu, to zastanówmy się dobrze, czy tak naprawdę największej krzywdy nie wyrządzamy samym sobie i tym koło nas, bo jeśli naprawdę lubimy coś, to powinniśmy uszanować wysiłek, jaki ponieśli twórcy danej produkcji i tym samym zachęcić ich do dalszego działania... najlepiej także w języku polskim.
---
Autorem artykułu jest Mikiciuk
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).