Muzyka dobra na wszystko

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Gusta muzyczne są tak różne jak różni są ludzie. A to, że „muzyka łagodzi obyczaje” wszyscy wiedzą. Jednak to nie wszystko co potrafi zdziałać. Ulubione dźwięki mają swoją magiczną moc, dla każdego inną.

Ucz się na całego

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na nasz umysł i sposób zapamiętywania, pomaga również w koncentracji oraz uwalnia nas od stresu. Muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie ok. 60 uderzeń na minutę, pomaga w przyspieszonym uczeniu się. Natomiast spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki temu odzyskuje ono normalny rytm. Pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się fale mózgowe. Muzyka synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do najefektywniejszego uczenia się.

Muzyka a choroba

Naukowcy z Wydziału Medycyny z Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili badania w grupie chorych na alzheimera oraz osób zdrowych. Obu grupom zaprezentowano teksty 40 różnych piosenek, przy czym połowie z nich towarzyszyło nagranie danej piosenki, a połowie nagranie lektora odczytującego jej słowa. Po prezentacji każdego z tekstów sprawdzano, jak sposób prezentacji tekstu wpłynął na zapamiętywanie u ludzi z obu grup. Okazało się, że chorzy na alzheimera lepiej pamiętali teksty piosenek, które wyświetlano im przy muzyce niż te, które były odczytywane głosem lektora. W przypadku zdrowych osób kontekst muzyczny nie dawał podobnych korzyści.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

O tym, jak muzyka wpływa na trening wie wielu ludzi. Nie wszyscy to stosują. Każdy przejawia inne potrzeby ćwiczeniowe. Dzięki muzyce przestajemy skupiać się na wysiłku, tylko koncentrujemy się na słyszanych dźwiękach. Odprężamy się, co pozwala nam na przebiegnięcie, przejechanie o wiele większej liczby kilometrów. Skupienie na melodii piosenki pozwala nam przenieść się myślami do lepszego świata i zapomnieć o bólu mięśni i zmęczeniu.

Uśmiechnij się!

Wiele osób potwierdza terapeutyczne działanie muzyki. Ulubione dźwięki sprawiają, że czujemy się lepiej. Napełniają nas pozytywną energią i dają siłę do działania. Dlatego też warto puścić rano, przed pójściem do pracy czy szkoły, swoją ulubioną piosenkę, by móc się uśmiechnąć i zacząć nowy, lepszy dzień tryskając energią. Pamiętaj, że człowiek szczęśliwy ma więcej energii i zapału, więc uśmiechnij się i działaj! Justyna Dopieralska

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).