Sekrety faraonów

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Starożytni chcieli dokonać niemożliwego - pokonać śmierć. Nauczyli się balsamować zwłoki, by zachować ich wygląd. 200 lat wykopalisk rzuciło nowe światło na życie codzienne Egipcjan tamtych lat, piramidy, a także proces ich powstania. Każdy blok budowniczowie musieli wnieść na olbrzymie wysokości. W jaki sposób to robili? Skąd brali kamienie? I czy to prawda, że pomagali im kosmici?

Budowa piramid

Mark Lener z uniwersytetu w Chicago prowadzi wykopaliska w okolicy tych wielowiekowych grobowców. Po odnalezieniu cmentarza dziesiątków tysięcy robotników przeprowadzono badania ich ciał. Domysły potwierdziły się. Stan ich kości potwierdzał to, że musieli oni nosić wielkie ciężary. W piaskach pustyni zauważono także piekarnie i warzelnie piwa. Taką wielką rzeszę osób trzeba było wyżywić. Informację tę przekazywały także freski i płaskorzeźby na ścianach budynków. Dziesięciometrowy mur otaczający największą piramidę egipską skrywał w sobie pewną tajemnicę. Wyznaczał granicę centrum królestwa. Zaraz za bramą budowniczowie wyładowywali 2,5 tonowe bloki. W skalnym podłożu odnaleziono szczeliny głębokości kilku metrów. To z tamtąd wykuwano wielkie kamienne klocki. Robotnicy układali je z prędkością jeden na dwie minuty. Używano do tego wielkich ramp usypanych z gruzów na zewnątrz piramidy. Tworzyły one twardą, wytrzymałą konstrukcję, która w łatwy sposób dawała się później rozebrać.

Łódź Cheopsa

Łódź CheopsaW jednej z komór piramidy naukowcy odnaleźli elementy kilkunastometrowej łodzi. Wyglądały jak części modelu do składania, a proces ułożenia ich w całość zajął badaczom 13 lat. Prawdopodobnie faraon miał za jej pomocą płynąć Nilem po śmierci. To niezwykle ciekawe, że drewno cedrowe przetrwało ponad 4 600 lat. Władcę chowano w grobowcach wraz z figurami służących, a nawet sztucznych owoców. Tak zaopatrzony mógł wyruszyć na wieczną wędrówkę. Znaleziono także drugą łódź w oddzielnej komorze. Czyżby była ona przeznaczona do nocnej podróży po krainie śmierci?

Jak mumifikowano zwłoki?

Bob Bryer postanowił się przyjrzeć procesowi mumifikacji. Zafascynował go sposób, dzięki któremu Egipcjanie zapewniali sobie życie po drugiej stronie. Postanowił wraz z pomocnikiem przeprowadzić to we współczesnych czasach. Przestudiował książki i źródła, które mówiły o metodach kładzenia zmarłych. Osoby biedne chowano w piasku, co także zakonserwowało ich ciała. Na bogatych czekały kadzidło, zioła i mirra z Sudanu. Bryer wybrał się na pobliski targ i kupił wszystko to, co było potrzebne do przeprowadzenia eksperymentu. Jeden człowiek ofiarował swoje ciało nauce i pozwolił na to doświadczenie. W pomieszczeniu została zachowana taka sama wilgotność powietrza, jak na pustyni. Bob usunął z wnętrza wszystkie zbędne organy wraz z mózgiem. Następnie obsypał je 150 kilogramami natronu, czyli naturalnej mieszaniny chlorku sodowego i węglanu sodu. Przez 40 kolejnych dni wszelkie płyny zostały wyciągnięte, a skóra zasuszona i zakonserwowana. Po tym czasie wtarł w ciało olejki i zawinął je bandażem. Proces się udał, ciało nadal jest badane przez uniwersytet współpracujący z Bobem.

Świątynia Nefetari

Świątynia NefetariPo zbudowaniu Wysokiej Tamy Asuańskiej woda zaczęła podmywać świątynie. Zabytek przetrwały tysiące lat mógł zostać zniszczony w bardzo krótkim czasie. W 1964 roku rozpoczęła się walka o jego przetrwanie. Całość pocięto na fragmenty i przeniesiono go około 61 kilometrów dalej. Operacja trwała cztery lata i kosztowała 36 milionów dolarów. Dzięki temu turyści mogą ją podziwiać po dziś dzień. Materiał opracowany na podstawie: Sekrety Faraonów, National Geographic.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).