UFO - Unidentified Flying Object

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Obiekt latający nie dający się zidentyfikować z żadnym znanym z warunków ziemskich obiektem lub zjawiskiem atmosferycznym. W potocznym znaczeniu pojazd cywilizacji pozaziemskiej. Używa się również określenia latający spodek.
Klasyfikacja obserwacji UFO
- NL - Nocturnal Lights (nocne światła) - obserwacje nietypowych świateł na nocnym niebie, których wygląd i dziwne ruchy nie dają się wyjaśnić w kategoriach znanych źródeł światła.
- DD - Daylight Discs (dzienne dyski) - dzienne obserwacje obiektów, głównie (ale niekoniecznie) w kształcie dysków, lecących lub unoszących się nieruchomo w powietrzu, znajdujących się w znacznej odległości od świadka.
- RV - Radar Visual (obserwacje radarowo - wizualne) - jednoczesne obserwacje wzrokowe nieznanych obiektów na niebie i ich ech na ekranach radarów.
- CE I - Close Encounter of The First Kind (bliskie spotkania I stopnia) - UFO obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, nie oddziaływający na otoczenie i człowieka.
- CE II - Close Encounter of The Second Kind (bliskie spotkania II stopnia) - UFO obserwowany z odległości nie większej niż 200 m, oddziaływający na otoczenie w rozmaity sposób, pozostawiający w nim mniej lub bardziej trwałe ślady.
- CE III - Close Encounter of The Third Kind (bliskie Spotkania III stopnia) - UFO obserwowany z dowolnej odległości wraz z jego humanoidalną (rzadziej niehumanoidalną) załogą. Ten typ obserwacji dzieli się na siedem podgrup:
- Typ A (CE-III-A) - obserwacja istoty / istot wewnątrz UFO.
- Typ B (CE-III-B) - obserwacja istoty / istot wychodzących bądź wchodzących do UFO.
- Typ C (CE-III-C) - obserwacje istoty / istot w pobliżu UFO.
- Typ D (CE-III-D) - obserwacje istoty / istot w rejonie obserwacji UFO.
- Typ E (CE-III-E) - obserwacja istoty / istot bez jednoczesnej obserwacji UFO.
- Typ F (CE-III-F) - obserwacja UFO oraz słyszenie jakiegoś głosu, mimo braku obserwacji istoty / istot.
- Typ G (CE-III-G) - zdarzenie określane jako "wzięcie" oznaczające zabranie na pewien czas człowieka do UFO.

Pierwsze współczesne obserwacje
- 25 stycznia 1878 gazeta Denison Daily News opisała, iż miejscowy rolnik John Martin zrelacjonował obserwację dużego, ciemnego, kolistego obiektu latającego podobnego do balonu lecącego "z cudowną prędkością".
- 17 listopada 1882 astronom Edward Walter Maunder z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich poinformował o "dziwnym niebieskim przybyszu (...) w kształcie dysku". Powiedział także, że z pewnością nie był to meteor. Po latach Maunder stwierdził, iż obiekt wyglądał jak nowy sterowiec Zeppelina. Dziwny przedmiot został również zaobserwowany przez kilku innych europejskich astronomów.
- Podczas drugiej wojny światowej zarówno piloci alianccy jak również lotnicy państw Osi obserwowali tzw. foo fighters (kule i innych kształtów światła, które podążały za samolotem)
- 25 lutego 1942 niezidentyfikowany obiekt został zauważony nad Kalifornią. Statek pozostawał w miejscu, pomimo co najmniej 20 minutowego ostrzału z ziemi. Incydent później stał się znany jako Bitwa o Los Angeles, lub Nalot na Zachodnie Wybrzeże.
- W 1946 roku w państwach skandynawskich zanotowano ponad 2000 raportów o niezidentyfikowanych obiektach, a także pojedyncze relacje z Francji, Portugalii, Włoch i Grecji. Zjawisko to nazywano wtedy "rosyjskim gradem" lub "rakiety - duchy". Sądzono, że mogły to być rosyjskie testy przechwyconych niemieckich rakiet V1 lub V2. Ponad 200 obiektów zostało zauważone na radarach i uznane przez szwedzkie wojsko jako "prawdziwe obiekty fizyczne". Pojawiają się jednak opinie, że było to w pełni wytłumaczalne zjawisko, np. deszcz meteorytów.
- Za początek współczesnego zainteresowania UFO uważa się doniesienie pilota Kennetha Arnolda z roku 1947 o dziewięciu niezwykłych obiektach latających. Zaobserwował je podczas lotu nad Górami Kaskadowymi. Prędkość z jaką się poruszały oszacował na 2500 km/h. Tego samego dnia w rejonie północno-wschodniego Pacyfiku odnotowano również ok. 18 innych obserwacji niezwykłych obiektów latających.

Wcześniejsze
Pierwsze informacje o niezidentyfikowanych zjawiskach atmosferycznych można znaleźć w podaniach pochodzących ze starożytności.

Obserwacje na terenie Polski
21 stycznia 1959 pracownicy portu w Gdyni obserwowali upadek do jednego z basenów portowych niezidentyfikowanego obiektu. O incydencie powiadomiono służby porządkowe i wojsko. Marynarka wojenna we wskazanym przez świadków miejscu prowadziła poszukiwania m.in. przy pomocy nurków. Wszystkie te zdarzenia były relacjonowane w miejscowym dzienniku Wieczór Wybrzeża. Gazeta doniosła także o znalezieniu po kilku dniach na pobliskiej plaży miejskiej ciężko rannej istoty którą powiązano z incydentem w porcie. Najliczniejsze obserwacje UFO w Polsce miały miejsce w lutym 1978 r., gdy nad obszarem zachodniej Polski (od Głogowa po Szczecin), widziano jednocześnie wiele, długo pozostających nieruchomo, obiektów w kształcie podobnym do sterowców Zeppelina. Obiekty w rejonie Zielonej Góry i Krosna Odrzańskiego, według ówczesnych publikacji Gazety Lubuskiej (nr 43/1978 i 44/1978), powołujących się na relacje kilkudziesięciu świadków, pozostawały w jednym punkcie nieba nieruchomo ponad godzinę, aby następnie bardzo szybko odlecieć. Najobszerniej tamte wydarzenia opisał Lucjan Znicz w ówczesnym tygodniku Fakty w cyklu artykułów pt.: Goście z kosmosu?.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)
---
Autorem artykułu jest Tomasz Biegański
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).