Angielski: szlifujemy umiejętności – Część pierwsza - Mówienie

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Kiedy uczymy się języka obcego, musimy dbać o wiele umiejętności. Gramatyka, słownictwo, słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie – to podstawowe kompetencje językowe, które należy rozwijać. Wiadomo, że rozwijamy je w różnym stopniu, w zależności od tego, co nam jest najbardziej potrzebne w realnym życiu. Aby je poprawić szukamy różnych metod i sposobów i często okazuje się, że są prostsze niż myślimy.

Po pierwsze - mówienie

Najważniejszą kompetencją językową jest niewątpliwie mówienie. Na tym zależy najbardziej każdemu, kto chce dobrze posługiwać się językiem w codziennym życiu. Zależy nam na poprawności i dobrym akcencie, ale przede wszystkim na płynności. Jak poprawić swoje umiejętności w mówieniu? Przede wszystkim należy szukać okazji do tego, by jak najwięcej mówić. Starajmy się więc wykorzystywać wszelkie możliwe środki. Kursy językowe, internet i inne media oraz podróże stwarzają wiele okazji do rozwoju. Patrycja Jeziorek, lektorka z warszawskiej Szkoły Angielskiego EnglishFor You.pl radzi: „Jeśli wybierasz się na kurs językowy to upewnij się, czy metoda jest nastawiona na komunikację czy na gramatykę i pisanie. Ważnym czynnikiem wpływającym na przełamywanie bariery w mówieniu są zajęcia konwersacyjne z Native Speaker's, a więc z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym. Najbardziej sprawdza się system dualny zajęć, gdzie za gramatykę i słownictwo odpowiada polski lektor, a za konwersację właśnie Native Speaker. Dobrym pomysłem są warsztaty konwersacyjne w klubie dyskusyjnym. Miła, kameralna atmosfera oraz ciekawe tematy pobudzają nas do mówienia”.

Sprawdzonym sposobem są także rozmowy on-line. Używając internetowych aplikacji, takich jak np. Skype możemy porozmawiać ze znajomymi, ale także z ludźmi z całego świata. To nieoceniona pomoc, gdyż mamy okazję nawiązać wiele fajnych kontaktów oraz przy okazji doświadczyć wielu akcentów. Jeśli nie mamy śmiałości rozmawiać bezpośrednio, możemy użyć komunikatora, np. gadu-gadu i rozmawiać w formie pisanej.

Podróże, dalekie czy bliskie, są chyba najlepszą i najciekawszą okazją do rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Nie bójmy się zatem rozmawiać z ludźmi w pociągu czy w samolocie. Pytając o drogę, robiąc zakupy czy załatwiając różne sprawy, mamy okazję rozwijać umiejętności w mówieniu. A gdy uda nam się w trakcie podróży spotkać interesujących ludzi, wypytajmy o szczegóły opowiadanych historii.

Wielu z nas, mimo nadarzających się okazji, czuje obawę przed mówieniem i nie może się przełamać. Boimy się tego, że możemy popełnić błąd, wstydzimy się odezwać, w obawie, że zostaniemy wyśmiani (zupełnie niesłusznie zresztą). Nie należy się też zamykać w sobie i postarać się przełamać. Nie szkodzi, że robimy błędy, ważne żebyśmy nie bali się mówić. Pewne rzeczy możemy poćwiczyć w domowym zaciszu, bez świadków, a to może zmniejszy nasze obawy. Co możemy zrobić? Przede wszystkim możemy popracować nad wymową. Skorzystajmy zatem z kilku ciekawych wskazówek doświadczonej lektorki, która na co dzień trenuje komunikację ze swoimi słuchaczami w szkole EnglishForYou.pl:

Nagrywaj się! Stwórz taśmę nagrywając wymowę nowych słów lub wyrażeń. Możesz wypowiadać je w zdaniach, wtedy przy okazji łatwiej ci będzie zapamiętać ich użycie. Wsłuchuj się w swoją wymowę i powtarzaj!

Rymuj! Jeśli jakieś słowo jest szczególnie trudne w wymowie, spróbuj skojarzyć sobie słowo, które wymawia się podobnie. Jeśli trudne słowo zrymujesz ze znanym sobie, łatwiej ci będzie zapamiętać prawidłową wymowę.

Czytaj na głos! Rytm angielskiego nieco różni się od rytmu języka polskiego. Żeby ten rytm złapać, spróbuj czytać na głos. Idealnie będzie czytać coś, co mamy również w formie dźwiękowej (np. audiobooki lub skrypty ze słuchanek z dowolnego podręcznika). Słuchając i śledząc tekst jednocześnie, możesz łatwo wczuć się w melodię zdań, dostrzec gdzie są pauzy, gdzie należy przyspieszyć, a gdzie zwolnić. Potem czytaj już sam, próbując odtworzyć zasłyszany rytm.

Nie bój się mówić do siebie! Wstydzisz się odezwać w towarzystwie, bo wydaje ci się, że twój język obcy źle brzmi? Spróbuj mówić sam do siebie, układać w głowie wyimaginowane rozmowy i odgrywać je przed lustrem. Ta odrobina teatru, jeśli masz wystarczające poczucie humoru, może pomóc rozluźnić się i przełamać strach przed rozmowami z innymi.

Poza wymową, rzeczą utrudniającą przełamanie się może być też ograniczony zasób słownictwa i przez to brak możliwości wyrażenia tego, co chcemy. Co zrobić, by mimo braków, skutecznie się wysłowić? Pani Patrycja Jeziorek z EnglishForYou.pl radzi wtedy:
Opisz to! Jeśli nie znasz nazwy czegoś w danym języku, spróbuj to opisać. Używaj znanych ci słów, aby 'okrężną drogą' nazwać to, o co ci chodzi. Naucz się kilku użytecznych zwrotów, dzięki którym będziesz mógł coś zdefiniować, opisać obrazowo. Umiejętność alternatywnego opisywania przyda ci się także, gdy będziesz chciał zapoznać obcokrajowca z czymś typowo polskim, czego nie ma w jego kulturze (np. tradycje świąteczne czy pierogi)

Powiedz to własnymi słowami! Często opowiadamy tę samą historię różnym ludziom lub chcemy przekazać innym zasłyszaną bądź przeczytaną nowinkę. Staraj się unikać powtarzania oryginalnych sformułowań z historii lub tych, których użyłeś już tysiąc razy wcześniej. Gimnastykuj umysł szukając synonimów i innych sposobów na wyrażenie tej samej myśli. Możesz to ćwiczyć w domu, próbując tworzyć krótkie streszczenia przeczytanych artykułów z gazet.

Więcej nacisku! Rozmawiając, używaj akcentu i intonacji aby podkreślić, co chcesz powiedzieć, i osiągnąć zamierzony efekt. To też dobry sposób na zatuszowanie braków. Gdy brakuje ci mocnych słów, odpowiednio zaakcentowana wypowiedź prostszymi słowami może temu zaradzić.

Każdy, kto uczy się języka obcego chciałby posługiwać się nim jak najpłynniej. Najważniejsza sprawa, to przełamanie strachu przed używaniem języka w praktyce, w codziennym życiu. Jeśli uda się złamać tę barierę to najtrudniejsze za nami i można w pełni korzystać z nabytej wiedzy. Mamy nadzieję, że powyższe triki Wam w tym pomogą.

We współpracy z Patrycją Jeziorek - lektorką i egzaminatorem w warszawskiej szkole językowej EnglishForYou.pl podpowiadamy jak rozwijać kompetencje językowe.
www.EnglishForYou.pl

Portret użytkownika ŁukLev - Angielski 1000 słów
Ja uczyłem się mówić w trochę inny sposób i to samodzielnie. Korzystałem z nagrań mp3 które zawierają 500 najczęściej używanych angielskich zwrotów podzielonych na kilka lekcji. Ja uczyłem się ich słuchając i powtarzając na głos po lektorze. W ten sposób uczymy się bardzo szybko. Ja już po kilkudziesięciu przesłuchaniach potrafiłem instynktownie korzystać z tych zwrotów bez jakiejkolwiek znajomości gramatyki. Dodatkowo wcześniej umiejąc już wiele pojedynczych słówek mogłem dowolnie rozwijać te zdania zmieniając konkretne słówka, i dzięki temu naprawdę bardzo szybko po wyjeździe za granicę potrafiłem dogadać się w większości codziennych sytuacji. Metoda sprawdzona osobiście, gwarantuję, że działa. Gdyby ktoś potrzebował link do nagrań z których się uczyłem to znajdziecie go na moim blogu we wpisie: http://angielski1000slow.pl/jak-szybko-nauczyc-sie-mowic-w-jezyku-angielskim/

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).