Jaka żywica do odlewów będzie dobrze schnąć?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

To, ile schnie żywica epoksydowa odlewnicza zależy od kilku czynników, takich jak temperatura otoczenia, grubość wylewki czy rodzaj samej żywicy. O ile w przypadku tych dwóch pierwszych czynników nie zawsze możemy mieć na nie wpływ, tak o wyborze żywicy decydujemy sami. Ważną rolę w procesie schnięcia odgrywa reakcja egzotermiczna. Jeśli więc zależy nam na czasie, warto postawić na produkt, który będzie jej sprzyjał. Jaka żywica do głębokich odlewów będzie pod tym względem najlepsza?

Artykuł porusza zagadnienia, takie jak:

  1. Jaka żywica do zalewania – czym jest reakcja egzotermiczna?

  2. Jaka żywica do odlewów – epoksydowa czy poliuretanowa?

  3. Jaka żywica epoksydowa do grubych odlewów?

  4. Ile schnie żywica epoksydowa odlewnicza i od czego to zależy?

Jaka żywica do zalewania – czym jest reakcja egzotermiczna?

Aby zdecydować jaką żywicę do odlewów wybrać, powinniśmy dowiedzieć się trochę na temat reakcji egzotermicznej. Polega ona na emitowaniu ciepła z produktu do otoczenia i jest procesem chemicznym. W jaki sposób odnosi się to do wylewek żywicznych? Otóż reakcja egzotermiczna zachodzi właśnie podczas procesu schnięcia żywicy. Powstałe na jej skutek źródło ciepła sprawia, że wylewka z żywicy poliuretanowej lub epoksydowej zaczyna zastygać. Dokładny czas zależy od intensywności wydzielanej energii cieplnej (oczywiście im wyższa tym szybciej), dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się odpowiednio tym procesem sterować. Będziemy o tym wspominać w dalszej części artykułu. 

Jaka żywica do odlewów – epoksydowa czy poliuretanowa?

Wybór rodzaju żywicy powinien zależeć od konkretnego zastosowania. Żywica poliuretanowa jest bardziej elastyczna i lepiej radzi sobie z oddziaływaniem promieniowania UV (nie blaknie). Jeśli więc odlew ma być używany na zewnątrz i ważna jest jego estetyka, to warto postawić na ten typ żywicy. A na jaką żywicę do grubych odlewów najlepiej jest się zdecydować? Tutaj zwykle polecana jest żywica epoksydowa, ponieważ jest ona znacznie twardsza. W przypadku grubych lub głębokich odlewów ważna jest trwałość, dlatego pod tym względem będzie to lepsze rozwiązanie. Wracając w tym miejscu do tematu egzotermiczności, należy zwracać uwagę na produkty, które cechują się wolnym czasem wiązania. Na rynku dostępne są tego typu żywice (zwłaszcza poliuretanowe), a ich zaletą jest możliwość wydłużenia czasu pracy. W niektórych sytuacjach jest to potrzebne, np. przy dużych powierzchniach.

Jaka żywica epoksydowa do grubych odlewów?

Reakcja egzotermiczna w przypadku grubych, głębokich odlewów jest niezwykle ważna, ponieważ tego typu powierzchnie, same w sobie, będą wiele wolniej schnąć. Wspomniane wcześniej produkty wydłużające ten proces nie zawsze będą więc tutaj przydatne. Dlatego też odpowiedzmy na pytanie – jaka żywica do grubych odlewów? Sytuacja wymagać może innej specyfiki tego produktu, jednak zwykle w takich przypadkach oczekiwane jest jak najszybsze zastygnięcie żywicy, ponieważ dopiero wtedy ujawniają się jej najważniejsze właściwości. Co ważne, producenci informują zazwyczaj o głębokości, do której wykorzystywać można daną żywicę, dlatego najlepiej dostosować się do tego rodzaju rekomendacji. W innym razie może dojść do nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak nagły wzrost temperatury i samozapłon (np. gdy użyjemy żywicy przeznaczonej maksymalnie do 1 cm na powierzchni o grubości 10 cm).

Ile schnie żywica epoksydowa odlewnicza i od czego to zależy?

Dokładny czas tego, ile schnie żywica epoksydowa odlewnicza zależy m.in. od temperatury otoczenia i odpowiedniego zmieszana żywicy z utwardzaczem. Jak jednak wygląda to w przypadku konkretnych głębokości? Przybliżone informacje podajemy w poniższej tabeli.

Grubość powierzchni

Czas schnięcia

1 cm

2 h

2 cm

12 h

5 cm

24 h

10 cm

48 h

 

Wspominaliśmy też o właściwym sterowaniu reakcją egzotermiczną. Na czym ono polega? Wiedząc, że żywica oddaje ciepło do otoczenia, starajmy się, aby nie robiła tego jeszcze przed wylaniem. Dlatego najlepiej mieszać ją w pojemniku z materiału, będącego słabym przewodnikiem. Przykładowo może być to pojemnik plastikowy. Cenną wiedzą jest także, to że im większa masa żywicy i utwardzacza, tym większa będzie też ilość wytwarzanego ciepła, co przekłada się na szybkość wiązania. Nie wolno jednak zaburzać odpowiednich proporcji. Nagłe wzrosty temperatury mogą być bowiem bardzo niebezpieczne.

 

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).